Ošetřování povrchu lakovaného nábytku
- Nábytek ( bytové stěny, dětské pokoje, židle, stoly, konferenční stolky, kancelářský nábytek, ložnice atp.) bývá obvykle nalakován akrylátovými, většinou vodouředitelnými, ale především zdravotně nezávadnými laky.
- K odstranění prachu a lehkého znečistění použijte hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna (např. bavlněného, lněného, nebo z jelenice) navlhčeného velmi slabě vodou s několika kapkami čirého saponátu na nádobí. Vlhkost hadříku by měla odpovídat vlhkosti lidské ruky. Ošetřovanou plochu lehce, nikoliv však až do mokra otřete a okamžitě poté vytřete do sucha suchým hadříkem. Při vytírání matných ploch nepoužívejte silný tlak na hadřík, jinak by mohlo dojít k vyleštění ploch, které se nedá vrátit.
- Při silnějším znečistění lze použít větší množství saponátu, nikoliv však koncentrovaného. Plocha musí být ošetřována bez použití tlaku a následně očištěna hadříkem s čistou vodou. Ta musí být okamžitě setřena suchým hadříkem.
- Při použití ostatních komerčních prostředků na čistění nábytku je nutno dodržovat návod výrobce. Doporučujeme Vám, abyste si takový prostředek před použitím nejprve vyzkoušeli na méně viditelné ploše. V žádném případě nesmí být použity pro ošetření bílých, nebo světlých ploch barevné čističe nebo politury a jiné přípravky obsahující olej. Použití olejových politur, oživovacích olejů a jiných přípravků obsahujících oleje nedoporučujeme ani na nábytek lakovaný matným lakem, neboť dojde k jeho nerovnoměrnému vyleštění. Rovněž nesmí být použity prostředky obsahující abraziva (brusné a leštící pasty, prášky a jiné látky schopné poškrábat plochu).
Návod k ošetřování nábytku opatřeného voskovým mořidlem
- Jedná se o skupinu nábytku z masívu ( postele, dvojlůžka, komody, skříně, vnitřní dveře, schodiště, židle, stoly, bytové stěny, různé police). Na venkovních plochách takového nábytku jsou použita vosková mořidla. Tím je docilován přírodní vzhled, který se stárnutím a působením světla lehce mění. Plochy nejsou odolné proti vodě, páře a ani jiným tekutinám. Skvrnu od vody způsobí kapka již po 2 sekundách.
- Normální čistění lze provádět suchým bavlněným hadříkem. V žádném případě se nesmí použít koncentrovaný nebo abrazivní čistící prostředek (čistící pasty, kaše, prášky a jiné látky schopné poškrabat plochu).
- Pro oživení a ošetření opotřebených ploch je určena vosková politura. Pokud jsou na ploše skvrny, rýhy a podobně je možno je opravit pouze obroušením až na dřevo a novým nánosem voskové politury, dle návodu na tomto prostředku.
Návod k ošetřování povrchu olejovaného nábytku
- Na plochách jsou použity přibarvené šelakové základy a následně je plocha dokončena olejovou politurou. Tím je dosažen požadovaný vzhledový efekt a poskytnuta dřevu základní ochrana proti nečistotě a vlhkosti. Plochy jsou po velmi krátkou dobu odolné proti vodě a jiným tekutinám (cca 1 minutu). Nejsou odolné proti páře.
- Normální čistění lze provádět hadříkem jemně zvlhčeným na vlhkost odpovídající vlhkosti lidské ruky velmi slabou mýdlovou vodou. (Lze použít i tekuté mýdlo cca 3 kapky na šálek vody). Doporučujeme použít měkký hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna, například flísové utěrky. V žádném případě se nesmí použít koncentrovaný nebo abrazivní čistící prostředek (čistící pasty, kaše, prášky a jiné látky schopné poškrabat plochu).
- Pro oživení a ošetření opotřebených ploch se doporučuje vosko-olejová politura (nejlépe olej B 402-05 od Fy 3H Hiddenhausen SRN). Ta se nanese slabě hadříkem a po minutách se přebytek setře suchým flanelovým hadříkem až do dosažení rovnoměrně matné plochy. Pokud jsou na ploše skvrny, rýhy a podobně je možno je opravit pouze obroušením až na dřevo a novým nánosem šelaku a oleje.
Askontnábytek